Черкаська спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 33 ім. В. Симоненка

Адаптація 5-х класів

Для п’ятикласника першого вересня найчастіше нове усе: і будинок школи,  і діти в класі, і вчителі, і навіть навчання інше - предметне. Виникає ситуація нової системи освіти.  Цікаво,  але тривожно,  хочеться бути активним,  розумним  і незалежним,  а важко;  хочеться бути потрібним і успішним у групі своїх однокласників, щоб кожен новий вчитель оцінив  і побачив усе найкраще, що є в мені, адже я не гірше інших.

Звичайно,  є діти,  що  легко  і  вільно  вписуються  в шкільну  систему  вимог, норм і соціальних відносин, але більшість учнів 5-х класів, як показали результати діагностики,  піддана дезадаптації.  Тобто дитина стає неуважною,  менш відповідальною,  тривожною,  гірше  учиться  в  порівнянні  з  початковою школою. Ускладнюється сам навчальний процес,  продуктивність  роботи  знижується,  зі своїм високим рівнем тривожності дитина неадекватна в сприйнятті відносин з новими однокласниками і невідомими вчителями, з'являється почуття непевності.

Успішність адаптації молодшого підлітка в більшому ступені залежить не тільки від інтелектуальної готовності, але і від:

• його здатності до встановлення міжособистісних відносин з педагогами;
  • навичок орієнтації в просторі школи;
  • навичок гідного поводження зі своїми новими однокласниками й уміння спілкуватися з ними, дружити;
  • здатності приймати і дотримувати класних і шкільних правил життя;
  • ставлення до себе і позитивного відношення до шкільного світу.

Важливо також,  наскільки психологічні якості дітей,  їхні уміння й особливості відповідають вимогам конкретного вчителя в зв'язку з особливостями предметного навчання.

Викладачі також,  у свою чергу,  потребують  психологічної  підтримки.  Їм важко відразу запам'ятати всіх учнів в умовах великої школи і швидко впізнати дітей,  щоб успішніше організувати навчання і спілкування,  переключитися  з психологічних особливостей випускників школи 17 - літнього віку на можливості дітей 10-11 років.